Odbojka
Promenljiva odbojkaška sreća
Odbojkaški klub je osnovan kao jedna od prvih šest sekcija Fiskulturnog omladinskog sportskog društva Jovan Mikić-Spartak.
Prva takmičenja održana su maja 1945. godine, kada su se subotički odbojkaši susreli sa ekipama narodnooslobodilačke vojske. Zatim su usledila putovanja u sve krajeve naše zemlje. O tim prvim danima posleratne odbojke jedan od osnivača Odbojkaškog kluba Spartak, Sava Milošev, kaže:
- Već u septembru 1945. godine organizovali smo prvi posleratni šampionat države u odbojci, na kome su učestvovale reprezentacije iz svih republika i pokrajina, kao i pripadnici naše armije. Odbojka je brzo sticala nove zaljubljenike, pa smo brzo omasovili igračku bazu. Mnogo smo igrali u tih prvih pet godina. Na primer, muška ekipa je odigrala oko 190 utakmica.
Štefanija Perhač-Milošev, odbojkaška reprezentativka, seća se, takode, tih dana.
- Za nas je bila velika radost nastupiti u ekipi, na utakmici. U timu je vladalo pravo drugarstvo i potpuno međusobno poverenje. Uvek smo bile spremne da jedna drugoj pomognemo. U to vreme Etuška Poljaković i ja bile smo već reprezentativke, pa smo sa jugoslovenskom državnom selekcijom učestvovale na Balkanskom šampionatu 1946. godine u Bukureštu, kao i naredne godine u Tirani i 1948. u Sofiji. Tri godine kasnije, 1951. godine u Parizu, igrala sam za našu reprezentaciju na Evropskom šampionatu.
Jedna šampionska titula
Tokom proteklih decenija i muška i ženska ekipa Odbojkaškog kluba Spartak bile su u zvaničnim takmičenjima promenljive sreće. Muškarci su igrali u I saveznoj ligi od 1948. do 1955. godine, a zatim su imali status nižerazredne ekipe sve do 1968. godine, da bi se onda ponovo izborili za prvoligaški status.
Međutim, put do šampionske titule bio je veoma dug: osvojili su je samo jednom i to tek 1975. godine. Sličnu sudbinu doživele su i njihove klubske drugarice: nekoliko puta su se selile iz I u II saveznu ligu, ali titulu najboljih od sada, nažalost, nisu osvojile.
U 39. godišnjoj istoriji, ekipe Spartaka u šampionatima države zabeležile su sledeće rezultate:
MUŠKARCI: 1948. godine (zauzeli VI mesto u I saveznoj ligi); 1949. (II); 1950. (II); 1952. (III); 1954. (VI); 1955. godine (Spartak je zauzeo poslednje VIII mesto i ispao iz I savezne lige); u sezoni 1969. godine subotička ekipa je ponovo u I saveznoj ligi (V); 1970. (IX mesto i ponovo ispadanje iz prvoligaške konkurencije); 1972. godine (opet I liga - VIII mesto); 1972/73. (IX); 1973/74. (V); 1974/75. godine (I mesto i titula prvaka Jugoslavije); 1975/76. (V); 1976/77. (VI); 1977/78. (poslednje XII mesto i ponovno ispadanje iz I savezne lige); 1979/80. godine (ponovo u I ligi, ali na poslednjem XII mestu). Otada se seli u II saveznu ligu - grupa Istok, gde i sada igra.
žENE: 1946. godine (II mesto); 1947. (III); 1948. (III); 1949. (II); 1950. (III); 1951. (II); 1952. (III); 1954. (VI i poslednje mesto i napuštanje I savezne lige). Posle kvalifikacija, odbojkašice Spartaka plasirale su se, ponovo, u I saveznu ligu 1977. godine, ali su zauzele X poslednje mesto i opet se vratile u II saveznu ligu - grupa Istok, gde i sada igraju.
Za reprezentaciju Jugoslavije igrali su: Miodrag Gvozdenović, Arpad Seker, Dobrivoje Koledin, Akoš Budimčević, Dušan Guslov, Stevan Rajić, Gavra Budišin, Stojan Marković, Đorđe Radulović, Vitomir Krivokapić i Gradimir Vujić, a od žena Štefanija Perhač-Milošev, Rožika Nađ, Mila Vujadinović, Branka Jaramazović, Radmila Orman i Etuška Poljaković.
Po igračkim kvalitetima, u vrhu jugoslovenske odbojke bili su i: Vojislav Vujković, Sava Milošev, Lajčo Margetić, Janko Radvanj, Vojislav Koledin, Radivoje Terzin, Stanislav Sigulinski, Čeda Milošev, Antun Vujković, Aleksandar Rakić, Čedomir Dragović, Srboljub Sigulinski, Akoš Seke, Laza Marković i Ilija Tubić.
žene su u svojim najboljim prvoligaškim danima igrale u sastavu: S. Perhač-Milošev, R Nađ. M. Vujadinović, S. Aradski, B. Jaramazović, R Orman, E. Poljaković, T. Mijatov, S. Stefanović, E. Temunović, Lj. Palfi, Z. Pecin, D. Perhač, E. Tot, E. Rajčić, A Viijić, S. Čukurov, D. Mletin, R Harmat, V. Drezgić, B. Temunović, S. Filipović, S. Marković i L. Tot.
Važniji datumi
Medu važnije datume subotičke odbojke ubrajaju se i burne kvalifikacije za ponovni ulazak u I saveznu ligu. Bitka se vodila u dva navrata - januara i novembra 1968. godine. Tek u drugom pokušaju Subotičanima je pošlo za rukom da se izbore za ulazak u društvo najboljih. Tada je „rođena" nova ge leracija odbojkaša: A. Budimčević, D. Koledin. Đ. Radulović, D. Guslov, Č. Dragović, Z. Belančić, V. Magdić i R. Paulić.
Najveći uspeh odbojkaša Spartaka ja osvajanje šampionske titule 1975. godine. Te godine pobednička ekipa Spartaka odigrala je 26 prvenstvenih utakmica: dvadeset tri je rešila u svoju korist i osvojila 46 bodova. Subotičani su te godine bili strah i trepet za sve ekipe i isticali su se posebno tehnički visoko doteranom igrom.
Titulu prvaka su osvojili: Gvozdenović, Seker, D. Koledin, Guslov, Dragović, Budimčević, Seke, Sigulinski, Radulović, Marković, Tubić i Kovačević.
Kao jugoslovenski prvak, odbojkaši Spartaka sudelovali su na eliminacionom turniru za Kup evropskih šampiona u Minhenu (SR Nemačka). Tada su se izborili za učešće u finalu Kupa evropskih šampiona 1976. godine u Briselu (Belgija). Pored jugoslovenskog šampiona, među finaliste su se probili i prvaci Poljske, Čehoslovačke i Bugarske. Na tom turniru, odbojkaši Spartaka zauzeli su treće mesto, što je svakako njihov najveći dosadašnji klupski uspeh.
Inače, Subotica je bila domaćin Prvom šampionatu države u odbojci 1945. godine, zatim 1975. II kvalifikacionoj grupi IX šampionata Evrope, te najvećem jugoslovenskom Majskom odbojkaškom turniru u dva maha - 1964. i 1966. godine.
Pored toga, uspešno je organizovan i Šampionat Evrope u odbojci za železničare, 1967. godine, na kojem se okupilo dvanaest nacionalnih selekcija.
Tradicionalni turnir mladih Bratstvo-jednistvo za juniore i juniorke iz svih republika i pokrajina, takođe se igra u Subotici - povodom Dana Republike - i spada među najkvalitetnije sportske priredbe u zemlji.
Strukovni savez Subotice u odbojci nosilac je svih značajnih poslova u okviru radničko-sportskih igara i sudeluje, u saradnji sa Savezom školskih sportskih društava Subotice, u popularisanju odbojke među učenicima osnovnih i srednjih škola.
Slavlje u Sarajevu kada je osvojena šampionska titula 1975. godine - prva u istoriji
Ekipa odbojkaša Spartaka - 1952. u Beogradu osvojila treće mesto u državi
Aca Budimčević, reprezentativac i odbojkaš Spartaka |
Proslavljeni jugoslovenski as - Miodrag Gvozdenović -jedan od najboljih igrača sveta |
Kapiten Dobrivoje Koledin (desno) prima statu u Brisela
za osvojeno treće mesto u finalu Kupa evropskih šampioa 1976. godine
Štefanija Perhač - Milošef, reprezentativka i odbojkašica Spartaka |
Snežana Filipović, odbojkašica mlade generiacije, ponikla u Spartaku |
Ekipa odbojkašica Spartaka - 1952. u Beogradu osvojila treće mesto u državi
žene Spartaka 1949, u to vreme druga ekipa u zemlji među odbojkašicama
žene i muškarci OK Spartaka,
odmah po formiranju 1945, kada su bili među najboljima u zemlji
Ponovni ulazak u I saveznu ligu odbojkašice Spartaka ostvarile su 1979. godine
Tim Spartaka 1975: sastav koji je osvojio titulu prvaka države.
S leva na desno: Gvozdenović, Budimčević, D Koledin, Guslov, Dragović,
Szőke, Kovačević, Tubić, Đ. Radulović, Marković, Sigulinski i A. Seker